RTU Research Information System
Latviešu English

Publikācija: Security Aspects of IS: An Example of IS "BlaticLine"

Publication Type Full-text conference paper published in other conference proceedings
Funding for basic activity Unknown
Defending: ,
Publication language Latvian (lv)
Title in original language IS drošības aspekti: IS "BlaticLine" piemērs
Title in English Security Aspects of IS: An Example of IS "BlaticLine"
Field of research 1. Natural sciences
Sub-field of research 1.2 Computer and information sciences
Authors Pēteris Gavars
Keywords Programmatūra, Informācijas sistēmas, IS drošība
Abstract BalticLine ir autobusu biļešu un reisu uzskaites sistēma, kas nodrošina informāciju par autobusu kustību, biļešu tirdzniecību un rezervāciju, tirdzniecību internetā, autobusu maršutu sarakstus un operatīvu informāciju par izmaiņām un sasaisti ar citiem pakalpojumiem. Sistēmas lietotāji ir 33 Latvijas autoostas un 66 biļešu tirdzniecības kases.
Abstract in English BalticLines bus ticket and trip tracking system provides information about buses, ticket sales and reservations, Internet sales, bus route, lists and operational information on changes and its links with other services. System users are 33 Latvian bus terminals and 66 ticket sales counters.
Hyperlink: http://www.tsi.lv/sites/default/files/editor/science/Conferences/Information_Safety/2014/starptautiskais_seminars.pdf 
Reference Gavars, P. Security Aspects of IS: An Example of IS "BlaticLine". In: Informācija un drošība - galvenie pakalpojumu aspekti, kas ietekmē sabiedriskā transporta pievilcību: teorija un prakse: starptautiskais zinātniski-praktiskais seminārs, Latvia, Rīga, 4-5 June, 2014. Rīga: Transporta un sakaru institūts, 2014, pp.56-65.
ID 19833