Zinātniskās darbības atbalsta sistēma
Latviešu English

Komercializācijas pieteikums: Nanošķiedru tīmekļu iegūšana ar elektrovērpšanas metodi

Nosaukums Nanošķiedru tīmekļu iegūšana ar elektrovērpšanas metodi
Anotācija

Elektrovērpšana ir vienkārša, bet daudzpusīga metode polimēru bāzes nanošķiedru tīmekļu iegūšanai.

Nanošķiedru tīmekļu ieguves metode, kas izstrādāta uz laboratorijas mēroga elektrovērpšanas iekārtas Nanospider™ LAB 200 (Elmarco), ir pārnesama uz industriālo ražošanu. Uz rotējošā cilindra, kas daļēji iegremdēts polimēra šķīdumā, veidojas plāna šķīduma kārtiņa, ko pakļauj augsta sprieguma elektriskā lauka iedarbībai (līdz 80 kV). Augsta līdzstrāvas elektriskā lauka iedarbībā uz rotējošā cilindra virsmas veidojas Teilora konusi, kas, spriegumam pieaugot, pārtop nanošķiedrās. Tīmeklis veidojas uz atbalsta materiāla virs rotējošā elektroda. Paredzēts uz ūdens vai alkohola bāzes polimēra šķīdumiem (kā PVA, PEO, PAA, CMCS vai citi neorganiski materiāliem).

Atslēgas vārdi nanošķiedru tīmekļi, nanošķiedru tīmekļu iegūšana, elektrovērpto nanošķiedru tīmekļu ieguves tehnoloģiskā procesa optimizācija, bezadatas elektrovērpšana
Autori Zane Zelča
Sandra Jēgina
Struktūrvienība (14D00) Dizaina tehnoloģiju institūts
(14D01) Dizaina un materiālu tehnoloģiju katedra
Saimniecisko darbību statistiskā klasifikācija, NACE 2 Zinātniskās pētniecības darbs
Citi profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi
Tehnoloģijas/produkta apraksts

Nanotīmekļu iegūšana:

  • Elektrovērpjamā šķīduma pagatavošana un vērpšanai nepieciešamo parametru noteikšana;
  • Nanotīmekļu iegūšana ar dažādiem elektrodiem (pilniena, cilindra, stieples tipa) 

1. att. PVA + 10wt% alvejas šķidruma ekstrakta nanošķiedru  materiāla morfoloģija.

Iespējamais pielietojums Brūču apstrādē, audu inženierija un zāļu piegādes sistēmas, veselības aprūpe, kosmetoloģija, gaisa filtri, apģērbi, sensori un citi.
Priekšrocības

Iespējams iegūt nanotīmekļus no neliela vērpjamā šķīduma daudzuma, kā arī pievienot plašu spektru nanodaļiņu piedevu, pielāgojot vērpjamo šķīdumu. Tīmekļa nanošķiedru diametri, struktūra un mehāniskās īpašības atkarīgas no vērpjamā šķīduma kompozīcijas.

Tehnoloģijas gatavības līmenis Sistēmas prototipa demonstrācija darbības vidē: sistēmas prototips, kas atbilst vai tikai minimāli atšķiras no plānotās sistēmas, ir pārbaudīts reālās darbības vidē
Vēlamais sadarbības veids • Pakalpojuma līgumi. • Konsultāciju līgumi. • Citi sadarbības veidi pēc abpusējās vienošanās.
Publikācijas
ID 126
Kontaktinformācija Linda Šufriča, e-pasts: inovacijas@rtu.lv; tel.: 28442736