Mobilā virsmu kvalitātes kontrole un cietības mērīšana
Jānis Lungevičs, Armands Leitāns, Ernests Jansons

Tehnoloģijas apraksts

Pakalpojums sevī iekļauj daudzpusīgu materiālu un to detaļu virsmas kvalitātes kontroli izbraukumos, t.i. nepieciešamie mērījumi tiek izdarīti pie klienta. Tiek piedāvāti sekojoši mērījumi:

a) Cietības mērīšana ar PROCEQ Equostat 3 pārnēsājamo cietības mērītāju (skat. 1.att.). Iekārta darbojas pēc pārnēsājamā Rokvela (Portable Rockwell) metodes, kuras lielākie plusi ir minimāls paliekošā iespieduma dziļums materiālā (~20 µm), iespēja mērījumus veikt izliektas formas un plānsienu (1mm) detaļām, iespēja mērīt cietību neizjaucot konstrukciju, kā arī iespēja veikt mērījumus uz vertikālām virsmām. Komplekts papildus aprīkots ar mērīšanas spaili, kas nodrošina ātrākus un precīzākus mērījumus cilindriskām detaļām. Iekārta atbilsts standartiem DIN 50157, ISO 18625, ASTM B724.

1.att. PROCEQ Equostat 3 pārnēsājamā cietības mērītāja komplekts.

Detalizētāka informācija par iekārtu apskatāma mājaslapā:
http://www.proceq.com/nondestructivetestequipment/metal-testing/obsolete-products/equostat-3.html

b) Virsmas raupjuma mērījumi ar TAYLOR HOBSON Surtronic 25 profilometru (skat. 2.att.). Ar kontakta tipa profilometru iespējams veikt raupjuma parametru mērījumus dažādu formu detaļām (vārpstas, bukses, plakanas virsmas, u.t.t.). Bez skaitliskajiem parametriem, iekārta nodrošina iespēju iegūt virsmas profila attēlu, viļņainības attēlu, raupjuma attēlu, materiāla sadalījuma līkni, veikt diluma mērījumus. Iekārta atbilst standartam ISO 4287.

2.att. TAYLOR HOBSON Surtronic 25 profilometrs.

Detalizētāka informācija par iekārtu apskatāma mājaslapā:
http://www.spectrum-metrology.co.uk/surface-roughness/surtronic-25.php

c)Virsmas tekstūras un plaisu izpēte ar HIROX KH-7700 optisko mikroskopu (skat. 3.att.). Atšķirībā no klasiskajiem optiskajiem mikroskopiem, ar šo iespējams uzņemt attēlus lielas formas detaļām, kuras neatrodas horizontāli, t.i. mikroskopa lēcu iespējams pārvietot ar roku, pieliekot to tieši kur nepieciešams, piem. pie liela izmēra piedziņas vārpstas, u.t.t.  Lēcas palielinājums maināms intervālā no 50-400x. Mikroskops spēj veidot virsmas tekstūras 3D attēlu, kā arī veikt procesa filmēšanu laikā pie minētajiem palielinājumiem.

3.att. HIROX KH-7700 pārnēsājamais optiskais mikroskops ar MXG-5040RZ lēcu.

Detalizētāka informācija par iekārtu apskatāma ražotāja mājaslapā:
http://www.hirox-usa.com/products/microscope/index7700.html

d) Virsmu temperatūras mērīšana ar DOSTMANN Proscan 520 temperatūras mēriekārtu (skat. 4.att.).  Iekārta ļauj veikt temperatūras mērījumus gan ar kontakta, gan bezkontakta metodēm, izmantojot infrasarkano staru metodi un dažādu modifikāciju termopārus (virsmām, gāzēm, šķidrumiem).

4.att. DOSTMANN Proscan 520 temperatūras mērītājs.

Detalizētāka informācija par iekārtu apskatāma ražotāja mājaslapā:
http://www.dostmann-electronic.de/product/id/271Pielietojums

• Detaļu (vārpstas, bukses, tapas, plāksnes, u.c.) virsmas kvalitātes kontrole tieši metālapstrādes uzņēmumos; • Cietības mērījumi vienkāršas un sarežģītas formas detaļām, tai skaitā plānsienu detaļām (1mm); • Cietības mērījumi neizjaucot iekārtu; • Cietības mērījumi vertikālām virsmām; • Plaisu un lūzumu novērtēšana; • Virsmu un dažādu citu mazu izstrādājumu (piem. mikroshēmas) 3D attēlu iegūšana; • Procesu filmēšana, pie lieliem palielinājumiem; • Temperatūras kontrole kustīgām un nekustīgām detaļām.Priekšrocības

  • Pakalpojuma lielākā priekšrocība ir iespēja veikt mērījumus tieši Jūsu izvēlētajā vietā, t.i. visas izmantotās iekārtas ir pilnībā mobilas;
  • Iespēja veikt cietības mērījumus lielām, sarežģītas formas, plānsienu un vertikālām detaļām;
  • Iespēja veikt cietības mērījumus neizjaucot iekārtu;
  • Iespēja veikt raupjuma mērījumus un iegūt profilogrammas attēlu;
  • Iespēja veikt apskati ar optisko mikroskopu liela izmēra detaļām;
  • Iespēja filmēt procesus pie liela palielinājuma;
  • Iespēja veidot nelielu objektu 3D attēlus;
  • Iespēja veikt temperatūras kontroli gan stacionāriem, gan kustīgiem objektiem.Atslēgas vārdi

Pārnēsājams cietības mērītājs,pārnēsājams profilometrs,pārnēsājams optiskais mikroskops,modilā diagnostika

Tehnoloģiju piedāvājumu apkopošanu veic Tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrs.
E-pasts: inovacijas@rtu.lv
Tālr.: +371 25758587
www.inovacijas.rtu.lv