Zinātniskās darbības atbalsta sistēma
Latviešu English

Komercializācijas pieteikums: Brūču

Nosaukums Brūču, čūlu un sēnīšu infekcijas ārstēšanas pārsējs
Anotācija

Pārsējs ir lietojams iekaisumu, furunkulu, brūču, čūlu un sēnīšu infekciju ārējai ārstēšanai izmantojot tekstilpārsēju ar plānu vara pārklājumu. Varš kā dzīvībai ļoti svarīgs elements piedalās daudzos organismu fizioloģiskos procesos. Tas visefektīvāk iedarbojas pret sēnītēm, kā arī ir efektīvs pret baktērijām. Antiseptisks pārsienamais materiāls ir lietojams ar ievērojamiem ādas zudumiem saistītu audu bojājumu aizsardzībai un atveseļošanai (brūcēm, apdegumiem, apsaldējumiem, donoru vietām). Pārsēju lieto tik ilgi, kamēr brūce epitelizējas vai tiek sagatavota operācijai – ādas pārstādīšanai.

Atslēgas vārdi Antiseptisks pārsienamais, vara pārklājums, dabai draudzīgs
Autori Silvija Kukle
Jānis Barloti
Svetlana Vihodceva
Struktūrvienība (14D01) Dizaina un materiālu tehnoloģiju katedra
Saimniecisko darbību statistiskā klasifikācija, NACE 2 Veselības aizsardzība
Sporta nodarbības, izklaides un atpūtas darbība
Tehnoloģijas/produkta apraksts

Antiseptiska pārsienamā materiāla izgatavošanai kā polimērmatricas izmantoti biopolimēri – mikrobioloģiski sintezēts poliesteris – polihidroksibutirāts un sintētisks biopolimēru polivinilspirts. Antiseptisks pārsienamais materiāls ir divslāņu materiāls, kas izgatavots no piemēram, medicīniskas marles ar ārstniecisko vielu saturošu plastificētu biopolimēra pārklājumu. Polimēra pārklājumam (polimērmatricai) izmantots mikrobioloģiski sintezēts termoplastisks, bioloģiski noārdāms un bioloģiski saderīgs poliesteris PHB, tā kopolimēri ar hidroksivalerātu (PHB/HV), kā arī ar sintētisku biopolimēru PVS.

1 att. Kokvilnas auduma šķiedras ar  ~ 65 nm biezu vara kārtiņu.

Plānās vara kārtiņas uz tekstilmateriāla iespējams uznest vakuuma termiskās iztvaicēšanas procesā, uzputināšanas veidā plazmas vidē magnetrona tipa iekārtās, kā arī klājot vara nanošķiedru plīvuru uz tekstilsubstrāta elektrovērpšanas procesā.

Iespējamais pielietojums Pārsējs izmantojams visa tipa medicīniskajās iestādēs, arī veterinārajās; sociālās aprūpes namos, kopjot ilgstoši gulošos cilvēkus; sadzīvē un sportā iekaisumu, brūču apkopšanā un dziedēšanā; civilās aizsardzības sistēmā; drošības dienestu sistēmā (policija, ugunsdzēsēji), kā arī militārajā dienestā
Priekšrocības

Tiek nodrošināta antibakteriāla iedarbība iekaisumu, brūču, čūlu un sēnīšu infekciju ārstēšanā, izmantojot lētāku par sudrabu izejmateriālu. Produktam ir augsta fungicīdā iedarbība, kāda sudrabam ir relatīvi vāja. Pārsēju var lietot kopā ar dažādu veidu otra slāņa pārsējumiem.

2. att. Iekaisuma ārstēšanas, izmantojot kokvilnas trikotāžas pārsēju ar vara pārklājumu, rezultāts.

Pārsējs ir elpojošs, ūdens, tvaiku un gaisa caurlaidīgs, zem pārsēja ir nodrošināta temperatūra tuva cilvēka ķermeņa temperatūrai. Pārsējs veicina strutu izsūkšanos no iekaisuma, mazina sāpes, veicina ātru brūču dzīšanu. Vara nanolīmeņa pārklājumu uznešanas procesi ir dabai draudzīgi, Nerada vides piesārņojumu izgatavošanas, ekspluatācijas un likvidācijas procesā, jo var izmantot biodegradablus tekstilmateriālus (medicīniskās marles, saites un citu pārsienamos materiālus).

Tehnoloģijas gatavības līmenis Tehnoloģijas demonstrācijā mākslīgi radītā vidē: sistēmas modelis vai prototips ir pārbaudīts mākslīgi radītā vidē
Vēlamais sadarbības veids • Līgums par produkta ieviešanu ražošanā. • Līgums par konsultācijām produkta attīstībai. • Līdzdalība spin-off izveidē un attīstībā.
Patenti
Publikācijas
ID 14
Kontaktinformācija e-pasts: santa.puskarjova@rtu.lv un ilmars.viksne@rtu.lv, tālrunis: +371 29373757 un +371 29187403