Zinātniskās darbības atbalsta sistēma
Latviešu English

Komercializācijas pieteikums: Biodegradablās 3D printera stīgas

Nosaukums Biodegradablās 3D printera stīgas
Anotācija

Strauji attīstās 3D printēšanas tehnoloģijas. Mūsdienu printeri veido objektus ātrāk ar lielāku precizitāti, smalkāku izšķirtspēju un ar mazākām izmaksām. Uzņēmumi ražo un pārdot pat mājsaimniecībām pieejamus 3D galda printerus. Tas nozīme augošu pieprasījumu pēc 3D printera stīgām, bet stīgas, kas ir izgatavotas no tradicionālās plastmasas, var radīt lielāku negatīvo ietekmi uz vidi.

1. att. No biodegradablas stīgas izgatavotie 3D paraugi.

Biodegradablās 3D printera stīgas ir videi draudzīgas, mehāniskās īpašības ir līdzvērtīgas attiecīgām no fosilajiem materiāliem sastāvošām stīgām, ir ar konkurētspējīga cenu un lietojamas plašam klāstam 3D galda printeru.

Atslēgas vārdi 3D printera stīga, 3D printeris, biodegradabls, atjaunojamie resursi, polimēru maisījumi
Autori Velta Tupureina
Anda Dzene
Struktūrvienība (14200) Polimērmateriālu institūts
Saimniecisko darbību statistiskā klasifikācija, NACE 2 Ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošana
Tehnoloģijas/produkta apraksts

Biodegradablas 3D printera stīgas ir izgatavotas no biopolimēra un piedevām dažādās proporcijās, kas uzlabo materiāla īpašības. Printera stīgas satur tikai netoksiskus komponentus. 3D printera stīgas materiāls un no tā izveidotie objekti ir videi draudzīgi augsnē bioloģiski noārdās mitrā augsnē (pH ~ 6,5 ... 7,0) četru mēnešu laikā, neveidojot toksiskas vielas un nepiesārņojot augsni.

Stīga ir izmantojama plašam 3D galda printeru klāstam. Atkarībā no izmantojama 3D printera veida ekstrūdera sprauslas temperatūrai jābūt robežas 180-225 ° C.

Biodegradablas 3D printera stīga ir ar nozares standarta diametru - 1.75mm. Stīgas vairākas krāsās tiek piedāvātas kasetēs ar neto svaru 1 kg un 20 m ruļļos. Biodegradablas 3D printera stīgu pārdošana tiks uzsākta 2016. gadā.

Iespējamais pielietojums Biodegradablās stīgas ir piemērotas plašam klāstam 3D galda printeru, kas tiek lietoti universitātes, pētnieciskajos institūtos, skolās, biznesa un rūpniecības vajadzībām kā arī personīgai lietošanai mājās. Tās var izmantot gan profesionāliem darbiem (produktu attīstība, datu vizualizācija, ātrā prototipēšana, neliela apjoma ražošanas pēc individuālā pieprasījuma) gan mājsaimniecībā, izklaidei un atpūtai.
Priekšrocības

Piedāvāto 3D printera stīgu termiskās un reoloģiskās īpašības ļauj sasniegt labu printēto objektu detalizāciju ar minimālu materiālā saraušanos, bez plaisu vai deformācijas veidošanās. 3D printera stīgas materiāls un no tā izveidotie objekti ir videi draudzīgi un četru mēnešu laikā bioloģiski sadalās mitrā augsnē, nesatur toksisku komponentus, ir praktiski bez smaržas un ar tiem var droši strādāt.

Biznesa klientiem piedāvājam arī izstrādāt un saražot 3D printera stīgas ar klienta noteiktajām materiāla īpašībām.

Tehnoloģijas gatavības līmenis Sistēmas prototipa demonstrācija darbības vidē: sistēmas prototips, kas atbilst vai tikai minimāli atšķiras no plānotās sistēmas, ir pārbaudīts reālās darbības vidē
Vēlamais sadarbības veids Sadarbības līgumi ar vairumtirgotājiem par biodegradablā 3D printeru pildījuma izplatīšanu. Zinātniskie projekti ražošanas tehnoloģijas uzlabošanai. Citi sadarbības veidi pēc abpusējās vienošanās. Kontaktpersona: Dr.sc.ing Ilmārs Vīksne, e-pasts: ilmars.viksne@rtu.lv, tālrunis: +371 29187403.
ID 5
Kontaktinformācija e-pasts: santa.puskarjova@rtu.lv un ilmars.viksne@rtu.lv, tālrunis: +371 29373757 un +371 29187403