Zinātniskās darbības atbalsta sistēma
Latviešu English

Komercializācijas pieteikums: Izšūts nakts enurēzes modinātāja prototips

Nosaukums Izšūts nakts enurēzes modinātāja prototips
Anotācija

Viedie tekstilizstrādājumi ir strauji augoša starpdisciplināra pētniecības joma. Viena no galvenajām problēmām ir elektronikas integrēšanā apģērbā un starpsavienojumu veidošana starp tiem. Standarta elektronikas plašu izmantošana ne vienmēr ir piemērota, tāpēc izstrādātajā prototipā elektronikas komponentes ir piešūtas pie auduma ar izšūšanas iekārtu. Izšūšanas tehnoloģijas izmantošana ir ātra un ērta, viegli programmējama. Rezultātā ir izgatavots nakts enurēzes modinātāja prototips apmēram 5 gadus vecam bērnam.

Atslēgas vārdi Enurēzes modinātājs, viedais apģērbs, izšūšana, elektronisko elementu integrācija audumā
Autori Uģis Briedis
Aleksandrs Vališevskis
Marianna Grecka
Struktūrvienība (14D00) Dizaina tehnoloģiju institūts
Saimniecisko darbību statistiskā klasifikācija, NACE 2 Veselības aizsardzība
Tehnoloģijas/produkta apraksts

Prototips (1. att.) sastāv no krekla ar izņemamu elektronisko shēmu (2. att.) un izņemamu uzlādējamu akumulatoru, un no apakšbiksēm, kurā ir izšūts enurēzes devējs. Abi apģērba gabali ir savienojami ar metāliskām spiedpogām.

1. att. Izšūts nakts enurēzes modinātāja prototips.

2. att. Uz auduma izšūta elektroniskā shēma.

Prototipa materiālu sastāvs- 95 % kokvilna un 5% elastāns. Pirms izšūšanas materiāls tiek dublēts ar līmpapīru, kas pēc tam tiek noplēsts. Elektronisko daļu savienošanas trases kā arī elektriskās shēmas elementi tiek šūti ar programmējamu izšūšanas mašīnu, izmantojot elektrovadošu diegu gan adatā, gan kuģītī, ar blīvu zig-zag dūrienu. Lai nodrošinātu detaļu mazgāšanas iespējas, elektronikas detaļas ir izņemamas, atvienojot metāla spiedpogas.

Iespējamais pielietojums Prototips izmantojams kā nakts apģērbs enurēzes problēmas ārstēšanai apmēram 5 gadu veciem bērniem mājas apstākļos. Enurēzes rezultātā šķidrums savieno devēja kontaktus, sistēma iedarbina skaļruni, lai pamodinātu bērnu.
Priekšrocības

Maza izmēra elektronikas komponentes, kas ar izšūšanu pa tiešu ir integrētas audumā, neizmantojot cieto elektronisko plati.

Tehnoloģijas gatavības līmenis Tehnoloģijas demonstrācijā mākslīgi radītā vidē: sistēmas modelis vai prototips ir pārbaudīts mākslīgi radītā vidē
Vēlamais sadarbības veids • Līgumi par produkta ieviešanu ražošanā. • Līgumi par konsultācijām produkta attīstībai. • Līdzdalība spin-off izveidē un attīstībā.
Publikācijas
ID 63
Kontaktinformācija e-pasts: santa.puskarjova@rtu.lv un ilmars.viksne@rtu.lv, tālrunis: +371 29373757 un +371 29187403