Zinātniskās darbības atbalsta sistēma
Latviešu English

Komercializācijas pieteikums: Tehnoloģiska tekstila materiāla konstrukcija infrasarkanā starojuma maskēšanās tērpu īpašību uzlabošanai

Nosaukums Tehnoloģiska tekstila materiāla konstrukcija infrasarkanā starojuma maskēšanās tērpu īpašību uzlabošanai
Anotācija

Cilvēka atrašanās vietu var identificēt pēc tā radīta infrasarkanā (IS) starojuma. Bruņoto spēku un specialo vienību karavīriem ir nepieciešams apģērbs, kas apgrūtina to noteikšanu ar iekārtam, kas darbojas infrasarkanā starojuma diapazonā. Turklāt apģērbam jābūt izturīgam, ērtam, ilizturīgam un jānodrošina komfortabla ķermeņa temperatūra. ietekmi RTU piedavā ar dzintara suspensiju apstrādātu tekstilmateriālu, kas spēj labāk samazināt ķermeņa IS starojuma izplatīšanos apkārtējā vidē.

Atslēgas vārdi infrasarkanais starojums, infrasarkanā starojuma absorbcija, dzintara suspensija, lauka forma
Autori Arta Viļuma-Gudmona
Inga Ļašenko
Olga Kononova
Andrejs Krasņikovs
Struktūrvienība (15D00) Biomedicīnas inženierzin. un nanotehnoloģ.instit.
Saimniecisko darbību statistiskā klasifikācija, NACE 2 Apģērbu ražošana
Tehnoloģijas/produkta apraksts

Tekstilmateriāls sastāv no absorbējošiem un atstarojošiem slāņiem, kuru daudzums ir ierobežots ar ārējo, iekšējo un starpslāni. Tekstilizstrādājumi tiek apstrādāti ar Baltijas dzintara pulvera suspensiju dažādās koncentrācijās. Dzintara molekulas satur terpēnus (aromātiskos savienojumus ar dubultsaitēm), kas efektīvi absorbē IS starojumu. Apstrādātā materiāla IS absorbējošās īpašības tika pārbaudītas testos.

Iespējamais pielietojums Tekstilizstrādājumu apstrādi ar dzintara suspensiju, lai palielinātu materiāla spējas absorbēt IS starojumu, var izmantot ražojot bruņoto spēku un specialo vienību karavīriem domāto lauka formu, kas apgrūtina karavīru atrašanas vietas noteikšanu ar iekārtam, kas darbojas infrasarkanā starojuma diapazonā.
Priekšrocības

Tekstilizstrādājumu apstrāde ar dzintara suspensiju

  • ļauj būtiski palielināt to spējas absorbēt IS starojumu;
  • neizsauc alerģiskas reakcijas to lietotājam.
Tehnoloģijas gatavības līmenis Koncepcijas eksperimentālā pārbaude: uzsākta izpēte un izstrāde (analītiskie / laboratorijas pētījumi), lai apstiprinātu prognozes par tehnoloģijas komponentēm
Vēlamais sadarbības veids • Tehnoloģiju pārnese. • Līgumdarbi. • Sadarbības līgumi.
ID 91
Kontaktinformācija Linda Šufriča, e-pasts: inovacijas@rtu.lv; tel.: 28442736