Zinātniskās darbības atbalsta sistēma
Latviešu English

Publikācija: Profesors Mečislavs Centneršvērs un viņa attiecības ar Latvijas Universitāti un Latvijas Republiku

Publikācijas veids Publikācija RTU zinātniskajā žurnālā
Pamatdarbībai piesaistītais finansējums Nav zināms
Aizstāvēšana: ,
Publikācijas valoda Latviešu (lv)
Nosaukums oriģinālvalodā Profesors Mečislavs Centneršvērs un viņa attiecības ar Latvijas Universitāti un Latvijas Republiku
Nosaukums angļu valodā Professor Mieczyslaw Centnerszwer and his Relations with the University of Latvia and the Republic of Latvia
Pētniecības nozare 6. Humanitārās un mākslas zinātnes
Pētniecības apakšnozare 6.3. Filozofija, ētika un reliģija
Autori Alīda Zigmunde
Atslēgas vārdi Mečislavs Centneršvērs, University of Latvia, illegaly paid pension
Anotācija Fizikālķīmiķa, Rīgas Politehniskā institūta un Latvijas Universitātes mācībspēka Mečislava Centneršvēra (1874–1944) darbība Latvijā un veikums ķīmijā ir aprakstīts vairākkārt, taču par viņa saistību ar Latviju un attiecībām ar Latvijas Republiku, kā arī Latvijas Universitāti 20. gadsimta 30. gados plašāku pētījumu nav. Profesors Centneršvērs 1929. gadā pārcēlās uz dzīvi Polijā un 1930. gadā kļuva par Varšavas Universitātes profesoru. Līdzās profesora algai viņš saņēma Latvijā nopelnīto pensiju un bija Latvijas Republikas pavalstnieks, bet 1935. gadā kļuva par Polijas pavalstnieku. Saites ar Latviju viņš pārtrauca, jo, mainoties likumiem, viņam anulēja pensiju, radās strīds par naudas atmaksu Latvijai.
Anotācija angļu valodā The activities of the professor of physical chemistry of the Riga Polytechnic Institute and the University of Latvia Mieczyslaw Centnerszwer (1874–1944) have already been described several times, however up till now there has been no information about his relations with Latvia. In 1929 he moved to Warsaw but he remained a citizen of Latvia and in 1930 he began receiving a pension of the Republic of Latvia for the time he had worked in Latvia. In 1931 there were changes in the Legislation in Latvia and it was forbidden to be paid a pension if the person was still working. As Professor Centnerszwer was living in Poland he did not know about the new law. In 1933 it turned out that Professor Centnerszwer had received 7172 Lats contrary to the new law and was asked to pay the money back. Centnerszwer applied for the Polish citizenship, which he was granted (and laid down his Latvian citizenship) and did not pay the money back, he had honestly earned his pension in Latvia; he was old and was not able to pay back such a sum. He kept friendly relations with his former colleagues at the University of Latvia.
Atsauce Zigmunde, A. Profesors Mečislavs Centneršvērs un viņa attiecības ar Latvijas Universitāti un Latvijas Republiku. Humanitārās un sociālās zinātnes. Nr.24, 2015, 28.-34.lpp. ISSN 1407-9291. e-ISSN 2255-8543.
Pilnais teksts Pilnais teksts
ID 20701