Latvijas reģionālās attīstības indekss un to ietekmējošie faktori
Tautsaimniecības un uzņēmējdarbības attīstības problēmas: starptautiskās zinātniskās konferences zinātniskie raksti 2007
Maksims Deņisovs, Maija Šenfelde

Pasaulē visas valstis, aizsargājot savu vietējo tirgu, darbojās atklātas ekonomikas apstākļos. Līdz ar to, katrai valstij ir savi iekšējie, kā arī starptautiskie jeb ārējie mērķi. Apvienojot valstis pēc mērķiem un pēc līdzīgām īpašībām, veidojas reģioni. No reģionālā aspekta raugoties, valstis it kā zaudē savu būtību un kā viens no tādiem piemēriem ir Eiropas Savienība. Reģiona tālākai attīstībai ir ļoti svarīgs tā attīstības līmeņa novērtējums. Eksistē daudz rādītāju, kas parāda ietekmējošā faktora vai faktoru grupas ietekmes nozīmi un efektu. Tomēr katrs rādītājs ir diezgan specializēts un nav vienotas starptautiski pieņemtas metodes to analīzē un noteikšanā. Piemēram, Pasaules Banka lieto vienu novērtēšanas metodi, bet Krievija pavisam citu. Latvijā ir izstrādāta sava metode reģionālās attīstības novērtēšanai, kas atšķiras no pārējām. Izanalizējot Latvijas attīstības indeksa rādītāju, tika konstatētas nepilnības, jo vesela virkne faktoru, kam ir nozīmīga ietekme uz attīstību netika ņemta vērā. Rakstā tiek piedāvāti iespējamie šo faktoru (izglītības līmenis, iedzīvotāju veselības stāvoklis, korupcijas līmenis) ieviešanas varianti un to pamatojums. Ir zināmas grūtības objektīvi novērtēt dažus faktorus, tomēr tiem ir liela nozīme reģionu attīstībā, jo tiešā vai netiešā veidā tie ietekmē svarīgas ekonomiskas, sociālas un politiskas jomas.


Atslēgas vārdi
reģionālā attīstība, faktori, attīstības indekss

Deņisovs, M., Šenfelde, M. Latvijas reģionālās attīstības indekss un to ietekmējošie faktori. No: Tautsaimniecības un uzņēmējdarbības attīstības problēmas: starptautiskās zinātniskās konferences zinātniskie raksti, Latvija, Rīga, 11.-13. oktobris, 2007. Rīga: RTU Izdevniecība, 2007, 11.-17.lpp. ISBN 9789984322985.

Publikācijas valoda
Latvian (lv)
RTU Zinātniskā bibliotēka.
E-pasts: uzzinas@rtu.lv; Tālr: +371 28399196