Grafu transformāciju un optimizācijas izmantošana web servisu projektēšanā
2008
Edžus Žeiris, Māris Ziema

Sistēmu projektēšana ir svarīgs uzdevums, kas jārisina visu datoru sistēmu izveides procesā. Datoru sistēmas veiksmīga darbināšana ir atkarīga no izvēlētās arhitektūras. Parasti datoru sistēmas arhitektūrai tiek izvirzīti vairāki kritēriji, kas jāizpilda, lai sasniegtu vēlamo rezultātu. Lai varētu vēl pirms pašas sistēmas izveides pieņemt lēmumu par arhitektūras izvēli, ir nepieciešams modelēt to. E-pakalpojumu sistēmu arhitektūra sastāv no vairākām komponentēm. Ļoti būtiska e-pakalpojumu sistēmas sastāvdaļa ir katra konkrēta pakalpojuma orķestrācija, kas sastāv no WEB servisiem un to savstarpējām saitēm. Lai varētu veikt šādas e-pakalpojumu sistēmas projektēšanu, vispirms ir nepieciešams aprakstīt e-pakalpojuma algoritmu orientēta grafa veidā, kur grafa virsotnes pēc savas būtības ir e-pakalpojuma algoritma izpildāmas darbības, un loki grafā nozīmē to, ka e-pakalpojuma algoritma izpildē pēc darbības vienas virsotnes ietvertās darbības seko nākamā virsotnē ietvertā darbība. Sākotnēji pieņemot e-pakalpojuma algoritma grafu par WEB servisu grafu var veikt projektēšanas tālākās darbības. WEB servisu grafa virsotnes ir WEB servisi un loks grafā nozīmē to, ka WEB servisi ir savstarpēji saistīti, pie kam loka virziens norāda, ka pēc grafa virsotnē ievietotā WEB servisa izpildes seko nākamā virsotnē ievietotā WEB servisa izpilde. Segmentējot WEB servisu grafa virsotnes savā starpā visās iespējamajās kombinācijās, tiek iegūti visi iespējamie WEB servisu grafi, kas apraksta e-pakalpojumu sistēmas arhitektūru. Visu iespējamo WEB servisu grafa segmentu atrašana notiek ar rekursīva algoritma palīdzību. Ja ir jāapstrādā e-pakalpojums, kur algoritma grafa virsotņu skaits pārsniedz divdesmit virsotnes, vai nu ir nepieciešams veikt sākotnējo analīzi un izvirzīt ierobežojumus WEB servisu grafa virsotņu segmentēšanai, kas neļauj apvienot vienā segmentā noteiktas virsotnes, vai nu arī veikt algoritma grafa sadalīšanu daļās, kur katru algoritma grafa daļu pārveidot atsevišķi par WEB servisu grafu un veikt segmentu meklēšanu katrai daļai atsevišķi, risinot uzdevumu kā vairākus atsevišķus. Pēc visu iespējamo WEB servisu grafu segmentu atrašanas ir iespējams veikt arhitektūras izvēli starp atrastajiem WEB servisu grafiem, pielietojot daudzkriteriālu optimizāciju. Visu iespējamo variantu aplūkošana, izslēdz iespēju, ka tiek izvēlēts sistēmas arhitektūras lokālais maksimums.


Atslēgas vārdi
WEB servisu projektēšana, datoru sistēmu arhitektūra, grafu segmentēšana, e-pakalpojums, e-pakalpojumu sistēmu arhitektūra, SOA, arhitektūras izvēle

Žeiris, E., Ziema, M. Grafu transformāciju un optimizācijas izmantošana web servisu projektēšanā. Datorvadības tehnoloģijas. Nr.35, 2008, 110.-117.lpp. ISSN 1407-7493.

Publikācijas valoda
Latvian (lv)
RTU Zinātniskā bibliotēka.
E-pasts: uzzinas@rtu.lv; Tālr: +371 28399196