Jauna veida diskrētie ortogonālie pārveidojumi un ar signālu apstrādes pielietojumiem saistītās kļūdas
2009
Māris Tērauds

Šis darbs ir veltīts jauna veida diskrēto ortogonālo pārveidojumu klasei. Pētītais pārveidojums ir parametrisks pārveidojums, kuram par parametriem kalpo rotācijas leņķi. Pārveidojumu nosaucām par RABOT pārveidojumu. Darba mērķis ir apkopot RABOT rēķināšanas algoritmus, aprēķināt kvantēšanas kļūdas, dot ieskatu iespējamajos pielietojumos. Lai sasniegtu šo mērķi ir izvirzīti šādi pamatuzdevumi: veikt literatūras apskatu par ortogonālajiem signālu pārveidojumiem; veikt literatūras apskatu par leņķu izmantošanu signālu apstrādē; apkopot, atrast un salīdzināt RABOT sintēzes metodes; analizēt RABOT pārveidojumu kļūdas; apskatīt iespējamās kļūdas samazināšanas iespējas; dot ieskatu RABOT funkciju īpašībās. Pirms definēt RABOT pārveidojumu un tā apakšklases (CRAOT, CRMOT un CRAIMOT) darbā tika veikts pamatīgs literatūras apskats par zināmajiem diskrētajiem ortogonālajiem signālu pārveidojumiem, kā arī par leņķisko pieeju signālapstrādē, lai pārliecinātos, ka pārveidojums ir oriģināls. Ir apskatītas RABOT pārveidojumu bāzes funkciju sintēzes metodes, kā arī signāla analīze un sintēze šo pārveidojumu bāzēs. Ir analizētas minēto pārveidojumu aparatūriskās realizācijas, izmantojot CORDIC, LININT un trigonometrisko funkciju tabulu. Ir padziļināti analizēta kļūda, kas rodas, ieviešot pētītās aparatūriskās realizācijās reālās iekārtās ar fiksētā punkta aritmētiku. Kļūdas tiek klasificētas pēc to izraisošiem posmiem un tiek analizētās atsevišķi katram posmam. Kļūdu analīze notiek, izmantojot divas metodes - analītisko un skaitlisko. Analītiskā kļūdu izpēte balstās uz simboliskajiem aprēķiniem. Skaitliskā izpēte balstās uz kļūdu simulācijas, un iegūto rezultātu apkopojumu, pielaikojot rezultātiem analītiskās sakarības. Galvenie darba rezultāti ir: pārveidojumu apskata rezultātā veiktā pārveidojumu klasifikācija, RABOT sintēzes algoritmi, kļūdu novērtējumi reālām ierīcēm ar fiksētā punkta aritmētiku. Šis darbs var būt noderīgs gan tam, lai iepazītos ar RABOT un to apakšklasēm, gan arī praktiski realizējot „leņķiskās” (uz RABOT pārveidojuma pamata) ierīces aparatūriski (piemēram, FPGA) ar fiksētā punkta aritmētiku (FP Q1.x), lai novērtētu operandu kvantēšanas izraisītās kļūdas.


Atslēgas vārdi
signālu pārveidojumi, RABOT, CRAOT, CRAIMOT, CRMOT, RA-HT, kvantēšanas kļūdas, diskrētie pārveidojumi, ortogonālie pārveidojumi, fiksēta punkta aritmētika

Tērauds, M. Jauna veida diskrētie ortogonālie pārveidojumi un ar signālu apstrādes pielietojumiem saistītās kļūdas. Rīga: RTU, 2009. 234 lpp.

Publikācijas valoda
Latvian (lv)
RTU Zinātniskā bibliotēka.
E-pasts: uzzinas@rtu.lv; Tālr: +371 28399196