Nodokļu ieņēmumu modelēšana, izmantojot sistēmdinamikas metodi
50. RTU Starptautiskā zinātniskā konference : RTU IEVF Ekonomikas un uzņēmējdarbības zinātniskā konference (SCEE' 2009): konferences rakstu krājums 2009
Valērijs Skribans

Rakstā autors atspoguļo nodokļu ieņēmumu sistēmdinamikas modeli un tā darbības rezultātus. Sistēmdinamika ir viens no sistēmu pētīšanas virzieniem, kurš analizē sistēmas uzvedību laikā atkarībā no sistēmas elementu struktūras un to savstarpējās iedarbības, t.sk. cēloņu - seku saitēm, atgriezeniskām saitēm, iedarbības reakcijas aizkavēšanās utt. Latvijā šo metodi pielieto būvniecības nozares prognozēšanai, novērtējot Latvijas un Latvijas iedzīvotāju kredītslodzes potenciālu, darba tirgu un darba migrāciju Latvijā, kā arī modelējot mobilo telefonu tirgus attīstību Latvijā. Rakstā ir aprakstīti metodes pamati un parādītas tās pielietošanas iespējas makroekonomikā. Rakstā paziņots, ka sistēmdinamikas modeļa pamatā ir makroekonomiskās aprites modelis. Modeļa pamatu veido mājsaimniecības un komersanti. Uzkrājumi un valdības bloki papildina modeli. Rakstā gan grafiskā, gan formulu veidā apskatīta to savstarpējā sakarība. Viens no novitātes elementiem ir saistīts ar šo sakarību matemātisko formulu veidošanu sistēmdinamikas modelī. Modelis ļauj novērtēt materiālo krājumu apjomu valstī, to izmaiņas, parāda IKP no ražošanas un izlietojuma pusēm. Izmantojot modeli, ir iespējams modelēt nodokļu ieņēmumus un valsts budžetu. Rakstā ir dota valsts budžeta prognoze 2009. gadam, kā arī novērtēta 2009. gada krīzes un nodokļu likmju izmaiņu ietekme uz nodokļu ieņēmumiem. Raksta nobeigumā piedāvāts sistēmdinamikas metodes un izstrādāto modeļu pielietojums apmācības procesā, t.sk. studējot makroekonomikas priekšmetu.


Atslēgas vārdi
taxes policy , work pay, labour force migration, system dynamics

Skribans, V. Nodokļu ieņēmumu modelēšana, izmantojot sistēmdinamikas metodi. No: 50. RTU Starptautiskā zinātniskā konference : RTU IEVF Ekonomikas un uzņēmējdarbības zinātniskā konference (SCEE' 2009): konferences rakstu krājums, Latvija, Riga, 15.-16. oktobris, 2009. Riga: RTU Izdevniecība, 2009, 474.-481.lpp. ISBN 9789984321738.

Publikācijas valoda
Latvian (lv)
RTU Zinātniskā bibliotēka.
E-pasts: uzzinas@rtu.lv; Tālr: +371 28399196