Zinātniskās darbības atbalsta sistēma
Latviešu English

Publikācija: Stiklveida pārklājumu izstrāde keramikai un metāliem RPI/RTU Silikātu tehnoloģijas katedrā

Publikācijas veids Publikācija RTU zinātniskajā žurnālā
Pamatdarbībai piesaistītais finansējums Nav zināms
Aizstāvēšana: ,
Publikācijas valoda Latviešu (lv)
Nosaukums oriģinālvalodā Stiklveida pārklājumu izstrāde keramikai un metāliem RPI/RTU Silikātu tehnoloģijas katedrā
Nosaukums angļu valodā Development of Glassy Coatings for Ceramics And Metals in the RPI/RTU Department of Silicate Technology
Pētniecības nozare 2. Inženierzinātnes un tehnoloģijas
Pētniecības apakšnozare 2.4. Ķīmijas inženierzinātne
Autori Ingunda Šperberga
Uldis-Jānis Sedmalis
Atslēgas vārdi Glazūras, emaljas, aizsarg- un elektroizolācijas pārklājumi metāliem
Anotācija Rakstā aplūkota stiklveida pārklājumu izstrāde keramikai un metāliem Silikātu tehnoloģijas katedrā, kas uzsākta 1947.gadā docenta (no 1965.gada profesora) Jūlija Eiduka vadībā. Vispirms aizsākās pētījumi par pārklājumiem keramikai, t.i. glazūrām. No 1953.gada paralēli glazūru pētījumiem aizsākās arī pētījumi par sanitārtehniskiem aizsargpārklājumiem metāliem - čuguna un tērauda izstrādājumiem. No 1959.gada uz fosfātu stiklu bāzes tika iegūti stiklveida elektroizolācijas un aizsargpārklājumi alumīnijam, varam, niobijam un to sakausējumiem, kā arī dažādiem dzelzs, niķeļa un kobalta sakausējumiem, kā arī bināriem pusvadītājiem.
Anotācija angļu valodā Development of glassy coatings for ceramics was started at the Department of silicate technology in 1947. Scientific investigations for enamelling crude iron and steel were started from the 1953. Electric insulating and hightemperature coatings for aluminium, copper, niobium and another metals as well as protective coatings for binary semiconductors on the base of phosphate glasses were made.
Atsauce Šperberga, I., Sedmalis, U. Stiklveida pārklājumu izstrāde keramikai un metāliem RPI/RTU Silikātu tehnoloģijas katedrā. Humanitārās un sociālās zinātnes. Nr.13, 2008, 62.-67.lpp. ISSN 1407-9291.
Pilnais teksts Pilnais teksts
ID 3891