Centrālapkures procesu korelatīvā analīze un to temperatūras spektroskopija
Abstracts of the 26th Scientific Conference 2010
Uldis Kanders, Daniels Turlajs

Šis raksts tika veltīts Tag&T1-korelogrammu pētījumiem, izmantojot temperatūras kontūru (TK) metodi, kas ļauj apkures sezonai (AS) atbilstošo (Tag'i; T1'i)-punktu kopu reprezentēt kā AS-TK un sadalīt to vairākos mazāka apjoma sub-TKj. Šādi izveidotiem sub-TKj piederošās (Tag'i; T1'i)-punktu apakškopas tika detalizēti izpētītas kā atsevišķi statistiskie objekti. Vispirms tika izskaitļoti sub-TKj vidējie centrālo tendenču rādītāji un (Tag'i; T1'i)-punktu izkliedes rādītāji, lai iegūtu padziļinātu priekšstatu par šīm ar sub-TKj saistītajām (Tag'i; T1'i)-punktu apakškopām. Tāpat sub-TKj tika izmantoti, lai visu AS aptverošās pilnās Tag&T1-korelogrammas regresijas modeli izveidotu pēc aditivitātes principa, apvienojot autonomo sub-TKj atbilstošos regresijas modeļus. Vidējie (Tag'i; T1'i)-punktu izkliedes rādītāji tika papildināti ar regresora un regresenta frekvenču sadalījuma funkcijām. Šajā sakarā tika izskaitļotas sub-TKj elementu diferenciālās un integrālās frekvenču sadalījuma funkcijas (FSF), proti, dFSF(Tag)&dFSF(T1) un cFSF(Tag)& cFSF(T1), kas sadala attiecīgi regresora, Tag, un regresenta, T1, vērtības pa kategorizētiem klašu intervāliem. Pētījumā izmantoti 1- un 2-grādu gari klašu intervāli, kuri nodrošināja dFSF iegūšanu ar vismaz 3%-augstu izšķirtspēju. Tādējādi izskaitļotie ārgaisa temperatūras, Tag, un siltumnesēja turpgaitas temperatūras, T1, spektri dFSF(Tag)&dFSF(T1) nav neatkarīgi temperatūras spektri, bet gan pa pāriem korelatīvi saistīti temperatūras spektri, proti, katram sub-TKj ir savs raksturīgais Tag–spektrs un ar to asociētais T1–spektrs. No fizikā labi pazīstamās fizikālo lielumu līdzības teorijas aspekta Tag– un T1–spektrus varam aplūkot kā katram sub-TKj raksturīgo regresora "ierosmes spektru" un ar to korelatīvi saistīto regresenta "atbildes spektru". Neatkarīgi no sub-TKjAS-TK izvēles novērojama kopīga likumsakarība: jo pie zemākām temperatūrām novērojams regresora, Tag, "ierosmes spektrs", jo pie augstākām temperatūrām atrodams regresenta, T1, "atbildes spektrs".


Atslēgas vārdi
Centralizētā siltumapgāde, dinamiskās laikrindas, pāru korelācija, korelogramma, temperatūras kontūri, regresijas modeļi.
Hipersaite
http://www.cfi.lu.lv/fileadmin/user_upload/lu_portal/projekti/cfi/CFI_konferences/abstracts%202010.PDF

Kanders, U., Turlajs, D. Centrālapkures procesu korelatīvā analīze un to temperatūras spektroskopija. No: Abstracts of the 26th Scientific Conference, Latvija, Rīga, 17.-19. februāris, 2010. Riga: Institute of Solid State Physics. University of Latvia, 2010, 64.-64.lpp.

Publikācijas valoda
Latvian (lv)
RTU Zinātniskā bibliotēka.
E-pasts: uzzinas@rtu.lv; Tālr: +371 28399196